Když započalo období průmyslové revoluce v devatenáctém století, mnozí lidé byli nadšeni, jak významně jim usnadní život železniční doprava. Vynález parního stroje tehdy znamenal obrovský posun kupředu v technickém vývoji lidstva, a možná se našli jedinci, kteří nepředpokládali, že by se vývoj techniky mohl posunout ještě dál. Tehdy byly známy pouze přírodní materiály, a jediné, s čím lidé operovali z hlediska průmyslové přeměny původních surovin, byly sklárny a metalurgie – výroba a zpracování kovů a kovových slitin. Výroba oceli ze surového železa se zdála nepřekonatelná.
Jenže chemické laboratoře nezahálely a již v první polovině dvacátého století se zrodil první plast – bakelit. Pár desítek let po něm už byly objeveny další, zejména termoplasty, a dnes už se nad jejich výskytem kolem nás nikdo nepozastaví. Spíše naopak si neumíme představit, že bychom je neměli k dispozici.
Součástí moderního života jsou i domácí spotřebiče, a většina z nich je zhotovena z kombinace kovu a plastu. Plastické hmoty jsou tu i vstřikovány do tvarových forem a je jim propůjčen tvar velmi elegantní a líbivý. Jenže vstřikovací formy i samotné nástroje musí někdo vyrobit, nerodí se na poli jako brambory. A to je právě jedna z věcí, nad kterou se mnozí z vás vůbec nepozastaví.
Výroba vstřikovacích nástrojů a forem je jedním z nejsložitějších průmyslových procesů, jen si uvědomte, kolik výrobků z plastu doma máte, počínaje budíkem u postele a konče kuchyňským mixérem nebo hračkou vašich dětí.
Každému z vás doporučujeme podniknout exkurzi nejen do pivovaru, kam se těší zejména muži, ale i do provozu, kde se navrhují, konstruují a zhotovují lisovací, střižné a vstřikovací nástroje a tvarové formy, což je například na pracovištích HRO TECHNOLOGY a.s. Budete pak mít lepší přehled a budete lépe informováni o tom, jaké procesy se odehrávají v pozadí toho, abyste si mohli jít koupit novou chladničku nebo rychlovarnou konvici.